#PMS

Objawy PMS

W czasie poprzedzającym miesiączkę wiele kobiet skarży się na gorsze samopoczucie. Uciążliwe dolegliwości mogą być objawami PMS! Wyróżniono prawie 300 objawów charakterystycznych dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Znalazły się wśród nich zarówno dolegliwości natury fizycznej, jak i psychosomatycznej.

 

Objawy PMS pojawiają się nawet do 10 dni przed miesiączką, a ustępują dopiero z pojawieniem się krwawienia. Mogą sprawiać, że przed okresem kobiety nie czują się z samą sobą dobrze. Wpływają także znacząco na jakość życia i funkcjonowanie w strukturach społecznych oraz zawodowych.

  • Psychiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą wpływać na inne zaburzenia nastroju, a zła kondycja psychiczna może nasilać uciążliwe dolegliwości PMS.
  • Jednym z najczęstszych fizycznych symptomów PMS jest zatrzymanie wody w organizmie, przejawiające się wzrostem masy ciała, uczuciem wzdęcia, obrzmieniem piersi, czy puchnięcia nóg.
  • Istnieją sposoby, które wpływają na redukcję dolegliwości związanych z PMS. Warto rozważyć wszelkie opcje terapeutyczne i farmakologiczne, by nie tracić dni na gorsze samopoczucie.

Natężenie oraz rodzaj psychosomatycznych i fizycznych dolegliwości, występujących przed miesiączką, może różnić się w zależności od osoby, a także jej wieku i aktualnego stylu życia. Istnieje szereg czynników predysponujących do wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego – oprócz wieku są to m.in. predyspozycje genetyczne, zwiększona podatność na fizjologiczne zmiany stężenia hormonów, typ osobowości, wcześniejsze zaburzenia cyklu menstruacyjnego, sytuacja socjalna, stosowanie używek czy stres.

Psychiczne objawy PMS

Do psychicznych dolegliwości, na które uskarżają się pacjentki z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, zalicza się m.in.

  • obniżenie nastroju,
  • chwiejność emocjonalną,
  • uczucie niepokoju,
  • drażliwość,
  • poczucie utraty panowania nad sytuacją,
  • zaburzenia koncentracji i snu.

Skrupulatne prowadzenie dziennika miesiączkowego, gdzie kobieta może zapisywać towarzyszące jej emocje i opisywać samopoczucie w konkretne dni cyklu, może pomóc postawić diagnozę i zminimalizować ryzyko pomylenia PMS z objawami innych zaburzeń lub chorób.

Fizyczne objawy PMS

Zmiana tego fragmentu. Fizyczne objawy PMS są często spowodowanie wahaniami poziomu hormonów. Do fizycznych dolegliwości zaliczamy m.in.:

  • obrzęki (zatrzymanie wody w organizmie),
  • tkliwość piersi,
  • zaburzenia apetytu, trawienia,
  • bóle głowy o charakterze migrenowym.

Gorsze samopoczucie, a także zauważalne zmiany w wyglądzie (przetłuszczające się włosy, pogorszenie stanu skóry, obrzmienie) nie pozostają obojętne dla kondycji psychicznej, tym bardziej dlatego warto podjąć leczenie i próbować łagodzić uciążliwe dolegliwości.

Tabletki na PMS – możliwa farmakoterapia

Jedną z możliwych metod terapii jest stosowanie roślinnych produktów leczniczych zawierających wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego. Do takich preparatów należy Castagnus – lek dostępny bez recepty, wskazany w leczeniu łagodnych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym w leczeniu zaburzeń równowagi emocjonalnej pojawiających się na krótko przed miesiączką.

Psychiczne i fizyczne objawy PMS mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie kobiety w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Warto obserwować swoje ciało przed miesiączką i gdy coś nas zaniepokoi, skorzystać z konsultacji lekarskiej. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie leczenie, w zależności od postawionej diagnozy, rodzaju i natężenia objawów.

  1. G. Bodzak-Opolska, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne: rozpoznanie i leczenie, „Postępy Psychiatrii i Neurologii" 2009, nr 18(3), s. 277-285
  2. W. Krawczyk, E. Rudnicka-Drożak, Zespół napięcia przedmiesiączkowego, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2011, Tom 17, Nr 3, 145-143. Hylan TR, Sundell K, Judge R. The impact of prementrual symptomatology on functionin and treatment-seeking behavior:experience form United States, United Kingdom and France. J Womens Health Gend Based Med. 1999; 8: 1043-1052.
  3. P. Kozłowski, M. Kozłowska, K. Kozłowska, M. Cisło, Ocena częstości występowania objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego u młodych kobiet, Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):866-872