#Jak dbać o siebie

Bądź aktywna

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej z powodu PMS. Ruch pozytywnie wpływa na organizm oraz poprawia samopoczucie. Spróbuj jogi hormonalnej, która idealnie relaksuje nie tylko ciało, ale i umysł.

Czym jest joga hormonalna?

Joga hormonalna to aktywność szczególnie dedykowana kobietom, która wpływa na regulację wydzielania hormonów przez organizm. Dynamiczne sekwencje połączone z ćwiczeniami oddechu poprawiają działanie naszego ciała. Ćwiczenia szczególnie wpływają na jajniki, przysadkę, tarczyce i nadnercza. Pozycje bazują na: Hatha Jodze i Kundalini Jodze. Dzięki kompleksowemu podejściu i regulacji poziomu hormonów ten typ aktywności pomaga złagodzić objawy PMS takie jak: zmęczenie, depresja, huśtawki nastrojów czy bezsenność. Precyzyjny charakter ćwiczeń sprawi, że nie zwiększymy bolesności piersi i podbrzusza. Joga zapewni nam wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną, czyli dokładnie to, czego potrzebujemy kiedy nadchodzą gorsze dni.

Joga hormonalna – praktyczne ćwiczenia

Pokonaj PMS praktykując jogę

Drażliwość, bóle głowy, uczucie zmęczenia, bolesność piersi to tylko niektóre z objawów PMS, które często utrudniają kobietom codzienne aktywności. Poznaj asany, które pomagają łagodzić uciążliwe objawy PMS.

Asany łagodzące ból głowy

 

 

Nie tracę lata – joga łagodząca objawy PMS

Na dworze pięknie świeci słońce, a Ty siedzisz w domu z powodu PMS? Spróbuj jogi hormonalnej, która pomaga łagodzić uciążliwe objawy i spędzaj letnie dni tak jak lubisz. Przedstawiamy asany, które nie tylko przyniosą ulgę Twojemu ciału i pomogą się wyciszyć, ale również dodadzą Ci energii i to nie tylko w lato.

Asany łagodzące ból głowy

 

 

Historia jogi hormonalnej

Brazylijska terapeutka i joginka DinahRodrigues zauważyła jak świetne wyniki mają uczestniczki jej zajęć. W 1993 roku postanowiła zbadać jaki wpływ może mieć terapia jogą na poziom hormonów i objawy takie jak uderzenia gorąca, chwiejność emocjonalna, bezsenność, zmęczenie, depresja, migreny, wypadanie włosów itp. Okazało się, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom wiele kobiet widzi redukcję objawów.

Co daje joga hormonalna?

Joga hormonalna oddziałuje na organizm kompleksowo i właśnie dzięki temu jest tak skuteczna. Daje nam ona korzyści na wielu poziomach:

 1. Poziom fizyczny – trening wzmacnia mięśnie, koryguje posturę, sprawia, że jesteśmy lepiej rozciągnięci. Dodatkowo modeluje nasze ciało.
 2. Poziom fizjologiczny – odpowiednie asany pomagają wyregulować produkcję hormonów . Właśnie dlatego ta aktywność fizyczna jest polecana szczególnie kobietom borykającym się z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub menopauzą. Ćwiczenia w szczególności oddziałują na:
  • jajniki
  • przysadkę
  • tarczycę
  • nadnercza
 3. Poziom psychiczny – rezultaty fizyczne i fizjologiczne sprawiają, że ten typ jogi poprawia również naszą kondycje psychiczną. Pozwala zredukować objawy stresu, depresji, pomaga walczyć z bezsennością, zmęczeniem i wahaniami nastrojów.

Joga hormonalna – jak ćwiczyć?

W ćwiczeniu jogi hormonalnej ważna jest regularność. Jeżeli chcemy zauważyć znaczące rezultaty, a nasz system hormonalny jest mocno rozregulowany, powinnyśmy ćwiczyć 30-60 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Jednak nawet krótkie ćwiczenia pomogą nam się wyciszyć i zrelaksować.

Joga – jak się przygotować?

Jeżeli chcesz praktykować jogę w domu warto się do tego odpowiednio przygotować. Nie jest to trudne, a znacząco ułatwi ćwiczenia i pozwoli w pełni się skoncentrować!

 1. Przygotuj miejsce, gdzie wygodnie będziesz ćwiczyć – nawet jeżeli nie masz osobnego pokoju zadbaj, aby mieć swój kącik do jogi. Dzięki temu zapewnisz sobie wystarczająco dużo przestrzeni do wykonywania asanów i łatwiej będzie Ci się trzymać planu treningów.
 2. Przygotuj wszystkie akcesoria – przede wszystkim to mata do jogi. Bloczki to również świetny dodatek, ale można je zastąpić książkami. Zastanów się co będzie Ci potrzebne podczas całego treningu i umieść to w zasięgu ręki.
 3. Zadbaj, by uniknąć urazów – zawsze należy się rozgrzać, zwłaszcza przed trudniejszymi asanami. Realnie oceń swoje ograniczenia i uważaj na szczególnie narażone na kontuzję miejsca takie jak kolana, szyja czy biodra.
 4. Wybierz swój zestaw ćwiczeń – skomponuj kilka sekwencji lub powtarzaj jedną kilkukrotnie. Zależy to od Ciebie. Dzięki temu stworzysz plan aktywności idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
 5. Nie zapomnij o chwili relaksu po ćwiczeniach – to naprawdę bardzo ważne. Układ nerwowy potrzebuje czasu, by przyswoić rezultaty treningu.
 6. Bądź regularna – jeżeli wyrobisz sobie nawyk ćwiczenia twój zapał nie minie po tygodniu ćwiczeń. A to długotrwałe i regularne praktyki zmienią twoją postawę oraz sylwetkę.

Joga hormonalna – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do praktykowania jogi hormonalnej:

 • ciąża
 • rak piersi
 • duże mięśniaki (należy skonsultować się z lekarzem)
 • zaawansowana endometrioza (należy skonsultować się z lekarzem)
 • operacje i ciężkie choroby serca
 • stan zapalny wyrostka robaczkowego
 • zaawansowana postać osteoporozy

W części przypadków możliwe jest praktykowanie niektórych pozycji.