#Jak dbać o siebie
Bądź aktywna
Nie rezygnuj z aktywności fizycznej z powodu PMS. Ruch pozytywnie wpływa na organizm oraz poprawia samopoczucie. Spróbuj jogi hormonalnej, która idealnie relaksuje nie tylko ciało, ale i umysł.
Czym jest joga hormonalna?
Joga hormonalna to aktywność szczególnie dedykowana kobietom, która wpływa na regulację wydzielania hormonów przez organizm. Dynamiczne sekwencje połączone z ćwiczeniami oddechu poprawiają działanie naszego ciała. Ćwiczenia szczególnie wpływają na jajniki, przysadkę, tarczyce i nadnercza. Pozycje bazują na: Hatha Jodze i Kundalini Jodze. Dzięki kompleksowemu podejściu i regulacji poziomu hormonów ten typ aktywności pomaga złagodzić objawy PMS takie jak: zmęczenie, depresja, huśtawki nastrojów czy bezsenność. Precyzyjny charakter ćwiczeń sprawi, że nie zwiększymy bolesności piersi i podbrzusza. Joga zapewni nam wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną, czyli dokładnie to, czego potrzebujemy kiedy nadchodzą gorsze dni.
Joga hormonalna – praktyczne ćwiczenia
Pokonaj PMS praktykując jogę
Drażliwość, bóle głowy, uczucie zmęczenia, bolesność piersi to tylko niektóre z objawów PMS, które często utrudniają kobietom codzienne aktywności. Poznaj asany, które pomagają łagodzić uciążliwe objawy PMS.
Asany łagodzące ból głowy
Nie tracę lata – joga łagodząca objawy PMS
Na dworze pięknie świeci słońce, a Ty siedzisz w domu z powodu PMS? Spróbuj jogi hormonalnej, która pomaga łagodzić uciążliwe objawy i spędzaj letnie dni tak jak lubisz. Przedstawiamy asany, które nie tylko przyniosą ulgę Twojemu ciału i pomogą się wyciszyć, ale również dodadzą Ci energii i to nie tylko w lato.
Asany łagodzące ból głowy
Historia jogi hormonalnej
Brazylijska terapeutka i joginka DinahRodrigues zauważyła jak świetne wyniki mają uczestniczki jej zajęć. W 1993 roku postanowiła zbadać jaki wpływ może mieć terapia jogą na poziom hormonów i objawy takie jak uderzenia gorąca, chwiejność emocjonalna, bezsenność, zmęczenie, depresja, migreny, wypadanie włosów itp. Okazało się, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom wiele kobiet widzi redukcję objawów.
Co daje joga hormonalna?
- Poziom fizyczny – trening wzmacnia mięśnie, koryguje posturę, sprawia, że jesteśmy lepiej rozciągnięci. Dodatkowo modeluje nasze ciało.
- Poziom fizjologiczny – odpowiednie asany pomagają wyregulować produkcję hormonów . Właśnie dlatego ta aktywność fizyczna jest polecana szczególnie kobietom borykającym się z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub menopauzą. Ćwiczenia w szczególności oddziałują na:
- jajniki
- przysadkę
- tarczycę
- nadnercza
- Poziom psychiczny – rezultaty fizyczne i fizjologiczne sprawiają, że ten typ jogi poprawia również naszą kondycje psychiczną. Pozwala zredukować objawy stresu, depresji, pomaga walczyć z bezsennością, zmęczeniem i wahaniami nastrojów.
Joga hormonalna – jak ćwiczyć?
W ćwiczeniu jogi hormonalnej ważna jest regularność. Jeżeli chcemy zauważyć znaczące rezultaty, a nasz system hormonalny jest mocno rozregulowany, powinnyśmy ćwiczyć 30-60 minut dziennie, pięć dni w tygodniu. Jednak nawet krótkie ćwiczenia pomogą nam się wyciszyć i zrelaksować.
Joga – jak się przygotować?
Jeżeli chcesz praktykować jogę w domu warto się do tego odpowiednio przygotować. Nie jest to trudne, a znacząco ułatwi ćwiczenia i pozwoli w pełni się skoncentrować!
- Przygotuj miejsce, gdzie wygodnie będziesz ćwiczyć – nawet jeżeli nie masz osobnego pokoju zadbaj, aby mieć swój kącik do jogi. Dzięki temu zapewnisz sobie wystarczająco dużo przestrzeni do wykonywania asanów i łatwiej będzie Ci się trzymać planu treningów.
- Przygotuj wszystkie akcesoria – przede wszystkim to mata do jogi. Bloczki to również świetny dodatek, ale można je zastąpić książkami. Zastanów się co będzie Ci potrzebne podczas całego treningu i umieść to w zasięgu ręki.
- Zadbaj, by uniknąć urazów – zawsze należy się rozgrzać, zwłaszcza przed trudniejszymi asanami. Realnie oceń swoje ograniczenia i uważaj na szczególnie narażone na kontuzję miejsca takie jak kolana, szyja czy biodra.
- Wybierz swój zestaw ćwiczeń – skomponuj kilka sekwencji lub powtarzaj jedną kilkukrotnie. Zależy to od Ciebie. Dzięki temu stworzysz plan aktywności idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
- Nie zapomnij o chwili relaksu po ćwiczeniach – to naprawdę bardzo ważne. Układ nerwowy potrzebuje czasu, by przyswoić rezultaty treningu.
- Bądź regularna – jeżeli wyrobisz sobie nawyk ćwiczenia twój zapał nie minie po tygodniu ćwiczeń. A to długotrwałe i regularne praktyki zmienią twoją postawę oraz sylwetkę.
Joga hormonalna – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do praktykowania jogi hormonalnej:
- ciąża
- rak piersi
- duże mięśniaki (należy skonsultować się z lekarzem)
- zaawansowana endometrioza (należy skonsultować się z lekarzem)
- operacje i ciężkie choroby serca
- stan zapalny wyrostka robaczkowego
- zaawansowana postać osteoporozy
W części przypadków możliwe jest praktykowanie niektórych pozycji.